پیمایش گروه‌بندی‌ها پیمایش گروه‌بندی‌ها

آخرین مطالب آخرین مطالب

پربیننده ترین مطالب پربیننده ترین مطالب

پرامتیازترین مطالب پرامتیازترین مطالب

وبلاگ وبلاگ

بازگشت

تسهیلات مسکن یکم برای واحدهای نوساز است

عضو هیئت مدیره بانک مسکن گفت: تسهیلات مسکن یکم برای واحدهای نوساز است و متقاضیان آن نباید از هیچ گونه تسهیلات بانکی در حوزه مسکن و امکانات دولتی از جمله زمین استفاده کرده باشند.
 
به گزارش خبرگزاری آریا ، ابوالقاسم رحیمی انارکی در برنامه "تیتر امشب" شبکه خبر با موضوع بررسی شرایط اعطای وام مسکن افزود: برای استفاده از این تسهیلات از سامانه های موجود استعلام صورت می گیرد و این استعلام ها علاوه بر متقاضی مربوط به فرزند و همسر وی نیز می شود تا مشخص شود که از تسهیلات دولتی استفاده نشده است.
عضو هیئت مدیره بانک مسکن افزود: طبق این طرح ،ملکی که خریداری می شود باید آیین نامه ۲۸۰۰ در خصوص زلزله را رعایت کرده باشد و از صدور پروانه ساختمانی آن نباید بیش از ۷ سال و صدور پایان کار آن نیز بیش از سه سال گذشته باشد.
وی درباره شرایط افتتاح حساب این طرح افزود: برای استفاده از سقف تسهیلات باید حداقل یک سال از افتتاح حساب پس انداز مسکن یکم گذشته باشد.
رحیمی انارکی گفت: هر دوره شش ماهه یک برابر متوسط موجودی تسهیلات پرداخت می شود و حداقل دوره سپرده گذاری نیز یک ساله و حداکثر سه ساله است.
وی افزود: حداقل رقم برای افتتاح حساب شش میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است اما با توجه به اینکه سقف تسهیلات برای سه منطقه در نظر گرفته شده است به این معنا که ۸۰ میلیون تومان برای تهران، ۶۰ میلیون برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و ۴۰ میلیون تومان برای سایر شهرهاست.
عضو هیئت مدیره بانک مسکن با اشاره به اینکه هر کدام از اینها باید حداقل موجودی را در نظر بگیرند گفت: در تهران حداقل متوسط موجودی برای استفاده از سقف تسهیلات ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و در شش دوره زمانی یعنی سه سال باید انتظار کشید تا بتوان از این تسهیلات استفاده کرد اما چنانچه ۴۰ میلیون در هنگام افتتاح موجودی حساب باشد این مدت به یک سال کاهش می یابد.
عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار در ادامه این برنامه با اشاره به ویژگی هایی که برای این حساب در نظر گرفته شده است گفت: در روش رویکرد سپرده ای معتقدیم که این رویکردی ضد تورمی و آثار آن مدیریت شده است و ارزیابی می کنیم که حرکتی به سمت تقاضاست.
پورابراهیمی با اشاره به اینکه سالانه یک میلیون نفر واجد شرایط استفاده از واحدهای مسکونی هستند افزود: میزان عرضه مسکن در سال های اخیر با این مقدار تقاضا همخوانی نداشته است که البته این طرح می تواند از یک طرف به تقاضا کمک کند از سوی دیگر موجب افزایش عرضه نیز شود.
وی گفت: برداشت ما این است که برای شهرهای کوچک اثرگذاری این طرح بیشتر است به علت اینکه قیمت زمین در آنجا پایین تر است و پیش بینی می کنیم واحدهای کوچک در تهران نیز با این وضعیت شرایط خوبی خواهند داشت.
در ادامه این برنامه رحیمی انارکی عضو هیئت مدیره بانک مسکن در پاسخ به این سؤال که ایا پرداخت این تسهیلات برای بانک اقتصادی است یا خیر افزود: تسهیلاتی که بانک مسکن پرداخت می کند تعهدی است یعنی اگر متقاضی حداقل شرایط را داشته باشد بانک موظف به پرداخت تسهیلات است بنابراین رویکردی حمایتی به شمار می رود.
وی با اشاره به اینکه برای اجرای این طرح محاسباتی انجام شده است گفت: این حساب برای بانک نیز اقتصادی خواهد بود.
رحیمی انارکی در خصوص اینکه چه مقدار میزان تسهیلات با توجه به قیمت زمین به ویژه در تهران واقع بینانه است؟ گفت: در حقیقت گروه هدف در بانک مسکن دهک های ۵، ۶ و ۷ جامعه است که گروه های میان درآمدی هستند.
وی افزود: این گروه ها بر اساس آمار حدود سه میلیون درآمد دارند و به نظر ما این گروه دارای پس انداز مورد نیاز و قسط دادن این طرح را دارند با این حال با توجه به اینکه موضوع خانه دار شدن مهمترین مشکل و دغدغه خانواده هاست، هر فردی برای خانه دار شدن در این طرح باید حداقل دو سه سال سختی بکشد.
عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار در ادامه بحث گفت: در این خصوص مهمترین مشکل ما در کشور قیمت زمین است که البته در گذشته و اکنون تمهیداتی در قالب مسکن مهر و مسکن اجتماعی مطرح شده تا بتوان با آن میزان قیمت ها را کمتر کرد.
پورابراهیمی افزود: در اقتصاد کشور بخش های زیادی به مسکن گره خورده است که رونق مسکن می تواند موجب توسعه سایر بخش ها شود.
قبلی
ديدگاه ها
بازتاب URL :

هنوز نظری درج نشده است. درج اولین نظر